Güney Kore, Japonya’nın Ders Kitaplarında Dokdo’yla İlgili Yeni İddialarına Karşı Çıkıyor

0
188

 Güney Kore, Japonya’nın resmi tarih kitaplarında Kore’nin doğusunda bulunan adacıklar olan Dokdo ile ilgili yenilenen iddialarına şiddetle karşı çıktığını bildirdi, Tokyo’ya düzeltici önlemlerin derhal alınması konusunda çağrıda bulundu.

 Dış İşleri Bakanlığı Seoul’deki Japon Büyükelçiliği’ni arayarak resmi itirazını bildirdi. Kuzeydoğu Asya ile ilişkilerden sorumlu direktör Chung Byung-won, Seoul’un duruşunu Japon diplomatlara iletti.

 Yapılan açıklamada “Japonya’nın lise kitaplarında geçen, Japon hükümetinin bizim egemenlik alanımız olan Dokdo adası ve diğer saptırılmış tarih algılarını içeren düzenlemeleri yeniden onaylamasına şiddetle karşı çıkıyoruz.” dendi ve şunlar eklendi “Derhal gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.”

 Japonya Eğitim Bakanlığı Nisan ayında başlayacak eğitim döneminde kullanılacak resmi kitapları duyurdu. Onay verilen 24 sosyal çalışmalar kitabından 19’u Dokdo’nun Japon bölgesi olduğunu iddia ediyor.

Dokdo Doğu Denizi’nde Güney Kore yakınlarında bulunan ve komşular arasında tekrarlayan gerilimlere neden olan kayalık adacıklardan oluşuyor.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.