Güney Kore, Kuzey Kore’nin Masraflarını Ödeyecek

0
69

Güney Kore, Çarşamba günü Pyeongchang Kış Olimpiyatları sırasında yüzlerce Kuzey Koreli Pyongyang Olimpiyat ekibinin adına faturalarını ödemek için hükümet bütçesinden 2,86 milyar won (yaklaşık  2,64 milyon dolar) ödenmesini kabul etti.

Güney ve Kuzey Borsası ve İşbirliği  Teşvik Kurulu, Koreler arası ilişkileri geliştirmek için hazırlanan fonla olimpiyat için ülkeye gelen Kuzey Kore’nin tezahürat ekibi, orkestra, taekwondo sanatçılar ve gazetecilere ve diğer destekleyici personele konaklama ve yemek yemesi de dahil olmak üzere masrafların karşılanacağını bildirdi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, “Fon ile Kuzey  Kore heyetinin Güney Kore ziyareti ve Kuzey ile Güney arasındaki kültürel iş  birliği projelerini gerçekleştirmek için maddi destek sağlanması  amaçlanmaktadır” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında ise, Kuzey Kore’nin mart ayında PyeongChang’taki Paralimpik  Oyunlar’a katılımının finanse edilip edilmeyeceğinin daha sonra düzenlenecek bir  toplantıda karara bağlanacağı kaydedildi.

İki Kore arasında, her iki hükümetinde anlaşmasını engelleyen, barış antlaşması yerine ateşkesle sonuçlanan 1950-1953 savaşından bu yana imkansız olan ikili görüşmeler, düzenlenen olimpiyat sayesinde iki Kore arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bir adım oldu.

Buse SAY
o-Staj 2018 APAM Stajeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.