Güney ve Kuzey Kore’den 2 Yıl Sonra İlk Üst Düzey Görüşmeler

0
62

Güney Kore ile Kuzey Kore, iki yıllık aranın ardından tekrar üst düzey görüşmelere başladı. İki ülke arasındaki sınır bölgesinde bulunan askerden arındırılmış Panmunjom köyünde gerçekleşen toplantıda tarafları 5’er delege temsil etti.

Güney Kore Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “Pyeong Chang Kış Olimpiyatları’nın bir barış festivali haline getirilmesi ve iki Kore arasındaki bağların iyileştirilmesine yönelik ilk adım olması için toplantılarda çaba göstereceğiz.” dedi. Görüşmelerden bir gün sonra, iki taraf da askeri gerginliğin ortadan kaldırılması üzerine askeri görüşmelerde bulunma kararı aldıklarını doğrulayan ortak bir bildiri yayınladı.

Seul ile Pyongyang yönetimlerinden üst düzey temsilcilerin katıldığı diyalog toplantılarında Güney Kore’de düzenlenecek 2018 Pyeong Chang Kış Olimpiyatları’na, Kuzey Kore’nin katılımının yanı sıra, iki ülke arasındaki gergin ilişkilerin iyileştirilmesi ve Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılması konularının masaya yatırılması bekleniyor.

Kuzey Koreli Birleşmiş Milletler Bakanı Ri Son Gwon 2000 yılındaki bir bozulma deklarasyonundan bu yana 18 yıl geçtiğini belirtti ve şöyle devam etti: “İki ülkenin yetkilileri de bu görüşmelere samimiyet ve titizlikle yaklaşmalıdır. Bu sayede bizi büyük bir beklentiyle izleyen Koreli insanlara yeni yılın ilk hediyesi olarak değerli bir sonuç verebiliriz.”

İpek ŞAHİN
o-Staj APAM 2018 Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.