Gürcistan’da İşkence Skandalı

0
99

Gürcistan muhalefetinin önderlerinden Bidzina İvanişvili’ye ait “TV9” kanalında, Tiflis’teki bir hapishanede mahkûmlara şiddet uygulandığının görüntüleri yayınlandı. Mahkûmlara işkence ve cinsel tecavüz yapıldığını gösteren bu videolar, mahkûmların isyan çıkarmalarına sebep oldu. Saakaşvili güvenlik güçleri saflarında temizlik başlattı. Binlerce polis, durumu kontrol altına almak için sokaklara sevk edildi.

Skandalı, başkent Tiflis cezaevindeki işinden atılan gardiyan Vladimir Bedukadze ortaya çıkardı. Mahkûmlara işkence yapan iş arkadaşlarını gizli bir şekilde cep telefonuyla kayda alan Bedukadze, işine son verilmesinden sonra bu gizli kayıtları muhalefetin kontrolündeki TV 9 kanalına verdi.

Mahkûmlara yapılan insanlık dışı davranışların gözler önüne serildiği videoların ortaya çıkması üzerine protesto gösterileri düzenlendi ve bazı üst düzey devlet yetkililerinin istifa etmesi çağrısında bulunuldu. 17 Eylül gecesi beklenmedik bir şekilde gerçekleşen gösterilerin ardından, Tiflis’teki Filarmoni Konser Salonu’nun önünde öğlen vakti yeniden bir araya gelen protestocular, Gürcistan başkentindeki ana yollardan birini kapatarak, “işkenceyi durdurun” sloganları attı.

Sivil toplum kuruluşları cezaevlerinde mahkûmlara işkence edilmesini kınayarak, işlenen suçların acilen soruşturulmasının yapılarak sorumlu kişiler hakkında hukuki işlem başlatılmasını talep etti.

Gürcistanlı Genç Avukatlar Birliği Başkanı Tamar Çugoşvili basına yaptığı açıklamada, “Kötü muameleye maruz kalan mahkûmlar, Gürcistan’daki hapishane sisteminin, kamu avukatları ve sivil toplum kuruluşları tarafından uzun yıllardır vurgulanan bir sorunudur ve ortaya çıkan görüntüler de bu sorunu kanıtlar niteliktedir” dedi.

Bakan Görevden Alındı

Hapishanede yaşanan işkence ve tecavüz olaylarının ardından Cumhurbaşkanı Saakaşvili tarafından Gürcistan Ceza İnfaz Bakanı Hatun Kalmahelidze görevden alındı. Saakaşvili yaptığı konuşmasında işkence krizine adı karışan tüm yetkililerin yargı önünde hesap vereceğinin sözünü verdi. Ayrıca ülkedeki tüm cezaevlerindeki görevliler işten alınarak, kontrol polisin eline verildi.

(TUİÇ Akademi, radikal, sabah, euronews, hürriyet, star, radikal)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.