Hama’da Katliam

0
50

Suriye Genel Devrim Konseyi, Hama kentine bağlı Terymsi köyünde düzenlenen operasyonlarda, güvenlik güçlerince açılan ağır ateş sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 250’yi aştığını açıkladı.

Suriyeli muhalifler, dün Terymsi köyünün önce helikopter ve tanklarla bombalandığını daha sonra Esad rejimine bağlı milislerinin köye girerek katliam yaptığını iddia etti. Suriye’de 2011 Mart ayından beri devam eden şiddet olaylarında ilk defa bu büyüklükte bir katliamın gerçekleştirildiği belirtiliyor.

BBC’nin Beyrut muhabiri Jim Muir, her iki tarafın Terymsi köyünde ölümler olduğunu kabul ettiğini, ancak “katliam” nedeniyle birbirlerini suçladığını belirtti. Suriyeli Müslüman Kardeşler ise, Terymsi köyünde Suriye ordusunun gerçekleştirdiği katliamdan BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ı sorumlu tuttu. Müslüman Kardeşler, Esad’a karşı harekete geçemeyen Annan ve Suriye rejimine destek veren Rusya ile İran’ın katliamın sorumluları olduğunu savundu.

Yapılan açıklamada, “Bu vahşi cinayetlerden, canavar Beşar’ın sorumlu olduğunu düşünmüyoruz. Başta Kofi Annan, Rusya ve İran olmak üzere, Suriye’de barış ve istikrarın koruyucuları gibi görünen, ancak bu cinayetlere karşı sessiz kalan tüm ülkeler sorumludur” ifadeleri kullanıldı. Bu bağlamda, Suriye Ulusal Konseyi, BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesini ve Suriye’de kanı durdurmak, bölgenin barış ve güvenliğini korumak ve Suriye halkını korumak için 7. maddeyi hayata geçirmesini talep etti.

(TUİÇ Akademi, BBC, Ntv Haber)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.