Hamaslı Heyetin Kovulması Yalanlandı

0
90

Filistin’in Sofya Büyükelçisinin yaptığı açıklamada, Hamas’lı heyetin, kaldıkları otele düzenlenen bir baskınla Bulgar güvenlik güçlerince sınır dışı edildikleri haberini yalanladığı bildirildi.

Filistin’in Sofya Büyükelçisi Ahmed Muhammed el-Mezbuh, bu sabah çıkan haberin sonrasında Hamas yetkililerin zorla sınır dışı edildiği bilgisinin asılsız olduğunu, heyetin Bulgar makamlarına kendi istekleriyle ülkeden ayrıldıklarını ilettiklerini açıkladı.

AA’dan bir muhabire demeç veren Mezbuh’un, ”Bulgar makamları, bize, heyetin kendi rızasıyla gittiğini, herhangi bir zorlama olmadığını bildirdi. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ayrıca heyetin Bulgaristan ziyaretinin kişisel bir ziyaret olduğunu, resmi temasların sadece Ramallah’taki Filistin yönetimi ile yürütüldüğünü aktardı” şeklinde konuştuğu belirtildi.

Bu açıklamaların yanı sıra, Gazze’deki Filistin Hükümeti Enformasyon Dairesi Müdürü Macid Ebu Murad’ın ise bu sabah yayınlanan Bulgar polisinin Hamas yetkilileri zorla sınır dışı ettiği haberini doğruladığı ortaya çıkarıldı. Murad’ın bu olayda, İsrail’in baskılarının olduğuna vurgu yaptığı ifade edildi. Murad’ın konuşmasına şunları eklediği de dile getirildi: ”Hamas heyeti, Bulgaristan’a yasal yollardan giriş yaptı. Buna rağmen Bulgaristan güvenlik güçleri, ziyaretin bitmesine 3 gün kala heyete böyle bir muamelede bulundu. Bulgaristan’ın seçilmiş ve hiç bir suçu bulunmayan milletvekillerine yaptığı davranış, kendisine hiç yakışmadı.”

Hamas heyetinin Yasama Meclisi Siyasi temsilcisi ve milletvekili Salah Berdevil ise olay üzerine ‘Risale Net’ sitesine verdiği açıklamada Bulgar polisinin Hamas heyetinin kaldığı otele baskın yaparak yetkilileri zorla araçlarına bindirerek havaalanına götürdüklerini söylemişti.

 

(TUİÇAkademi, AA, dunyabulteni.net)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.