Hariri Suikastı Gün Yüzüne Çıkıyor

0
131

BM Uluslararası Özel Lübnan Mahkemesi Yargıcı Daniel Fransen tarafından, 20 bin sayfalık iddianamenin bir bölümü bugün duyuruldu. Açıklanmasına izin verilen bölümde yer alan bilgilere göre, 14 Şubat 2005’te konvoyuna düzenlenen saldırı sonucunda 21 kişiyle birlikte öldürülen eski Başbakan Refik Hariri’ye yönelik suikast, bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi ile gerçekleştirildi.

Suikaste ilişkin Hizbullah bağlantısı da bildirilenler arasındaydı. Belgelerde, Hizbullah ile bağlantısı olduğu kısa süre önce ileri sürülen Cemil Ayyaş tarafından bombalı suikastın koordine edildiği, Mustafa Amine Bedrettin tarafından kontrol edildiği ve Huseyin Hasan Oneisi ile Esad Hasan Sabra tarafından suikastın düzenlendiği belirtilen bilgiler arasında yer aldı.

Açıklamalarda suikaste ilişkin ayrıntılı bilgilere yer verildi. Açıklanan iddianameye göre eski Başbakan Hariri, 14 Şubat 2005 tarihinin sabahı evinden çıkıp parlamentoya giderken, suikastı düzenleyecek olan ekip, daha önce yaptığı gibi konvoyun geçtiği güzergâhı izleyerek gereken hazırlığı yaptı. Öğlen 12.00’de parlamentodan çıkarak hemen karşısında bulunan kafeye giden Hariri ve beraberindekiler, burada 45 dakika oturduktan sonra ayrıldı. Hariri kendi kullandığı araçla, suikastın gerçekleştirildiği sahil yolundaki St. George Oteli’nin önüne doğru hareket etti. Bu sırada, aynı cadde üzerinde bulunan bomba yüklü Mitsubishi marka panelvan araç, yavaşça konvoyun geçeceği yola ilerledi. Birkaç dakika sonra Hariri ve beraberindekileri taşıyan 6 araçlık konvoy, otel önüne saat 12.55’de ulaştığında, bomba yüklü aracı içindeki kişi ateşledi.

Gerçekleştirilen suikast sonucunda, başta eski Lübnan başbakanı Hariri olmak üzere yakın korumalarının da bulunduğu 21 kişi hayatını kaybetti, 231 kişi de yaralandı. Saldırının ardından Reuters haber ajansı ve El Cezire bürolarını arayan Oneisi ve Sabra, suikastla ilgili bilgi vererek, olayla ilgili hazırlanan videokasetin yerini bildirdiği açıklananlar arasında.

Bunun üzerine olay yerine giden haberciler, meydana gelen suikastın “Büyük Suriye için Özgürlük ve Cihat” isimli aşırı dinci bir örgütün üstlendiğini belirten yanlış mesajın yer aldığı videobandı bularak yayımladı. İddianamede, söz konusu kişileri yargılamak için yeteri kadar görgü tanığı, bölgede kayıt yapan güvenlik kamerası kayıtları ve telefon görüşmelerinin ayrıntılarının yer aldığı belgeler bulunduğu da ifade edildi.

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, eski başbakanlardan olan babası Refik Hariri’nin öldürülmesini soruşturan Lübnan Özel Mahkemesi’nin hazırladığı iddianamenin açıklanmasının ardından, “Yapılan bütün tehditlere rağmen, gerçeğin ortaya çıkmasını hiçbir şey engelleyemez” dedi. Güvenlik gerekçesiyle Lübnan dışında yaşayan Saad Hariri yaptığı yazılı açıklamasında, mahkemenin hazırladığı iddianamenin açıklamasının, gerçeğin ortaya çıkarılması için çok önemli bir adım olduğunu belirterek, “Hangi insanlık dışı bir düşünce, Başbakan Refik Hariri suikastını planladı ve öldürme emrini verdi” ifadelerini kullandı.

Saad Hariri, “Ben adil bir yargılanmanın  gerçekleşmesi için, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’tan tarihi bir açıklama yapmasını ve yargılamayı etkilemek yerine destek olmasını, aranan ve suikasta karıştığı iddia edilen kişileri mahkemeye teslim etmesini bekliyorum” dedi.

 

(tuicakademi – ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.