Hırvat Meclisi Yeniden Toplanıyor

0
63

Hersek’te milliyetçi Hırvat partilerin organizasyonuyla düzenlenen Hırvat Milli Meclisi toplantısı Mostar kentinde yapıldı.

Uluslararası toplumun büyük merakla beklediği toplantıda ülkenin birliğini zedeleyici tutum ve söylemlerden uzak duruldu. Mostar’daki ”Hersek Styepan Kosaça” Hırvat Evi’nde yapılan toplantı, milliyetçi Hırvat partileri HDZ-BiH’in Başkanı Dragan Çoviç, HDZ 1990’ın Genel Başkanı Bojo Lyubiç ile Hersek bölgesinde faaliyet gösteren 10 Hırvat partinin liderleri ve davetli 632 delegeden 500’ünün katılımıyla yapıldı.

Toplantıya, çok sayıda uluslararası gözlemci de katıldı. HDZ-BiH’in Başkanı Dragan Çoviç’in başkanlığında yapılan toplantı, Bosna-Hersek milli marşı ve ardından Hırvat milli marşının çalınmasıyla başladı. Toplantının açılışında, geçen hafta Hırvatistan ordusunun eski generalleri Ante Gotovina ve Mladen Markaç’a Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinin verdiği tutuklama kararı kınandı. HDZ-BiH lideri Dragan Çoviç, yaptığı konuşmada, toplantıyı Hırvatlar için tarihi bir gün olarak nitelendirdi.

Uluslararası toplumun bugünkü toplantıyı merak ettiğini bildiklerini ifade eden Çoviç, ”Ancak biz de şunun bilinmesini istiyoruz. Biz Bosna-Hersek’te yaşamak istiyoruz ve bu devletten vazgeçmeyeceğiz. Fakat sürekli olarak sorunlarla karşılaşacağımız ve bu sorunlarla uğraşacağımız Bosna Hersek’i de istemiyoruz” dedi.

(tuicakademi-balkangünlüğü)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.