Hırvatistan Neo-Nazi Mitingini Yasakladı

0
54

Aşırı sağcıların, Lahey’de savaş suçlarından dolayı hüküm giyen Hırvat generallere destek için, bir yürüyüşün yanı sıra “Uluslararası Milliyetçi Konferans” düzenleyeceklerini duyurmasının ardından Hırvat hükümeti harekete geçerek yürüyüşü ve konferansı yasakladı.

Hırvat Haklar Saf Partisi üyeleri salı günü Nazi kuklası Hırvatistan Bağımsız Devleti’nin (HBD) kuruluşunun 71. yıldönümünde faşist lider Ante Paveliç’in ailesinin mezarına çelenk koymuştu. Paveliç, Yasenovats toplama kampında yüz binlerce Sırp, Çingene, Yahudi ve Hırvat solcunun öldürülmesinden sorumluydu.

Aşırı sağcı parti, cuma günü Zagreb’de Macaristan, Bulgaristan, Almanya, Avusturya, Fransa ve Belçika’dan aşırı sağcı parti ve birliklerin davet edildiği bir “Uluslararası Milliyetçi Konferans” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Konferansı müteakip, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp hüküm giyen Hırvat generaller Ante Gotovina ve Mladen Markaç’a destek sunma amacıyla bir yürüyüş yapılması planlanıyordu.

Hırvatistan devlet başkanı İvo Yosipoviç bu organizasyonu eleştirerek, katılımcıların nefret söylemi içeren programlara sahip olduğunu ifade etti.

Başbakan Zoran Milanoviç ise, “Azınlıklar, Yahudiler ve Çingeneler üzerinde baskı kurmak isteyenlere ve başkalarının topraklarında gözü olanlara izin vermeyiz. Hırvatistan’ın, yurttaşlarına karşı, bu tür fikirlere engel olmak gibi yükümlülükleri var” dedi.

(tuiçakademi-haberbosnak)

 

Dilek KÜTÜK

UİÇ Derneği Balkanlar Çalışma Grubu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.