Hollanda Parlamentosu’nun Alt Kanadı, Ermeni Soykırımını Tanıyan Yasa Tasarılarını Onayladı

0
81

Hristiyan Birliği (CU) Partisi Milletvekili Joel Voordewind tarafından hazırlanan yasa tasarısında, bir buçuk milyon Ermeni vatandaşının Osmanlı İmparatorluğu tarafından öldürüldüğü belirtiliyor. Yasa Tasarısı, Parlamento’nun alt kanadında onaylandı.

Son dönemde, Türkiye ve Hollanda arasında ilişkileri kopma noktasına getiren sorunlara, Hristiyan Birliği (CU) Partisi Milletvekili Joel Voorewind tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla bir yenisi daha eklendi. Tasarılardan biri, 1915 olaylarını ‘’Ermeni Soykırımı’’ olarak tanımlarken, diğeri ise 24 Nisan’da Ermenistan’da düzenlenecek olan ‘soykırımı anma’ törenlerine bakan düzeyinde katılmalarını öngörüyordu.

Tasarı, parlamento’ya koalisyon ortağı olan Hristiyan Birliği (CU) Partisi milletvekili tarafından getirilirken, koalisyondaki diğer siyasi partiler tarafından da destek buldu.

Konu hakkında açıklama yapan Hristiyan Birliği (CU) Partisi Milletvekili Joel Voorewind, ülkelerinin uluslararası hukukun başkentine ev sahipliği yaptığını ve yaptırım korkusu nedeniyle tarihin inkâr edilmemesi gerektiğini belirtti.

Hollanda, geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki büyükelçisini geri çektiğini açıklamıştı. Hollanda’dan yapılan açıklamaya göre ise, ilişkilerin tamamen kesilmediği ve maslahatgüzar seviyesinde devam ettiği açıklanmıştı. Bu olay ve onaylanan yasa tasarısından sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrar gerilmesi bekleniyor.

Burak YÖRÜK
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.