Hollanda’da Liderlere Hakaret, Artık Suç Değil

0
54

Hollanda’da ‘Erdoğan yasası’ olarak bilinen, ‘dost ülke liderlerine hakareti suç sayan’ yasa yürürlükten kaldırıldı. Aynı oturumda, Hollanda Kralı’na hakareti suç sayan yasa da iptal edildi. Hollanda Meclisi, ‘dost ülke liderlerine hakareti suç sayan’ yasanın yürürlükten kaldırılmasını, oy çokluğuyla kabul etti. Düzenlemeye, Hollanda Kralı’na hakareti suç sayan yasanın kaldırılması da eklendi.

VVD Milletvekili Joost Taverne, Erdoğan’ın Alman komedyen hakkında açtığı davayı eleştirerek, böylesi bir durumun Hollanda’da yaşanmaması için yasanın iptalini istediklerini belirtti ve “Yurtdışındaki liderler, uzun kollarıyla bizim mahkemelerimizi kullanarak, temel Batı değerlerimizi baltalayamazlar.” dedi.

Muhalefet partileri D66, Sosyalist Parti, Yeşil Sol ve Özgürlük Partisi de, yabancı liderlere hakareti suç sayan yasanın iptaline destek verdi. Böylece, yasanın iptaline ilişkin öneri, parlamentonun büyük çoğunluğunun desteğini sağlamış oldu. Türkiye kökenli seçmenlerin ağırlıklı olarak tercih ettiği iktidarın küçük ortağı İşçi Partisi ise, yasa iptalinin zorunluluk olmadığını savundu.

İşçi Partisi, Hollanda’da bu tür konuların yargının yetki alanında olduğunu, Almanya’daki gibi hükümetin müdahalesine gerek duyulmadığını belirtiyor. Bu nedenle de sorun yaşanmayacağını öne sürüyor.

 

Gözde Nur MERAL

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

                                                                                       

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.