İngiltere’de Enflasyon Rakamları Arttı

0
112

İngiltere’de enflasyon rakamları ocak ayında  yıllık bazda yüzde 3 arttı.  Ocak ayı aylık bazda, TÜFE’de yüzde 0,5 azaldı. Bugünün TÜFE verileri, bir yıl öncesine kıyasla daha düşük yakıt fiyatları artışıyla enflasyon üzerinde aşağı yönlü bir etki gösterdi.

Ocak ayında İngiltere’de enflasyon beklenmedik bir şekilde yaklaşık altı yılın en yüksek seviyesine yaklaştı ve mayıs ayında faiz oranlarındaki artış beklentilerini güçlendirdi. Sterlin bu verilerden sonra yükseldi.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan açıklamada, enflasyonda başlayan bu aşağı yönlü hareketin daha uzun vadeli bir düşüşün başlangıcı olup olmadığını söylemek için henüz erken olduğu belirtildi.

Yüksek enflasyon, İngiltere Merkez Bankasının faiz oranlarını yükseltmek istemesinin başlıca sebebidir.

İngiltere ekonomisinin görünümü, Brexit tartışmalarının sonucuna bağlı olmakla birlikte, özellikle de AB ile gelecekteki ticaret ilişkilerinin ne olacağı konusunda merkez bankası “para politikasının biraz daha erken ve biraz daha sıkılaştırılması gerektiği” belirtildi.

İngiltere’nin AB ile yeni bir ticaret ilişkisine “yumuşak bir uyum” sağlayabileceği varsayımı vardır. IMF Başkanı Christine Lagarde, büyüme rakamının aşağı çekilmesinde, Brexit sonrası Sterlin’deki değer kaybı ve artan enflasyonun etkili olduğunu belirtti.

Gamze AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.