Irak Başbakanı Maliki, Obama İle Çekilmeyi Görüşecek

0
58

ABD yılsonu yaklaşırken, Irak’tan çekilme hazırlıklarına hız verdi. 7 bin ABD askerinin, çekilme süreci devam ederken, Irak Başbakanı Maliki, bugün Beyaz Saray’da Başkan Obama ile iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı görüşecek.

Amerika Birleşik Devletleri ve Irak arasında yeni bir sayfa açılıyor. Amerikan askerleri Kuveyt üzerinden ülkelerine dönerken, üsleri de Iraklılara teslim ediyor.

9 Yıllık İşgal Sona Eriyor

31 Aralık tarihi itibariyle Obama yönetimi, Amerikan askerlerini Irak’tan çekmiş ve yaklaşık 9 yıllık işgalini sona erdirmiş olacak.  

Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilme süreci devam ederken, Irak Başbakanı Nuri El Maliki, iki günlük ziyaret için Washington’da. Maliki, Başkan Obama, yardımcısı Biden ve Dışişleri Bakanı Clinton’la bir araya gelecek.

Çekilme sonrası Irak’ın geleceğinin ele alınacağı görüşmelerde, güvenlik, enerji, eğitim ve adalet gibi konular da gündeme gelecek. Washington, Bağdat ile bundan sonraki ilişkilerinin seyrini belirlemeye çalışırken, Irak’taki Amerikan ordusunun hazırlıkları da son aşamada. Irak’ta 7 bin askeri bulunan Amerikan ordusu kullandığı Kalsu Üssü’nü de Iraklılara devretti.

ABD Askerleri Kuveyt’e Geçiyor

Irak’tan ayrılan Amerikan askeri araçlarıysa karayoluyla Kuveyt’e geçiyor. Amerikan yönetimi çekilirken, uçak helikopter, tank, gibi yaklaşık 3 milyon teçhizatı taşıyacak ve bundan sonra 505 üsten sadece dördünü kullanabilecek.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.