İran Gazetecileri Serbest Bıraktı

0
41

İran’da zina yaptığı ve eşinin öldürülmesine yardım ettiği gerekçesiyle recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiani’nin oğlu ile röportaj yaptıkları gerekçesiyle 4 aydan bu yana tutuklu bulunan 2 Alman gazeteci, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Tahran’a gelerek, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve ardından Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüşmesinin ardından serbest bırakıldı.

Bild gazetesi için çalışan gazeteciler, recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammedi Aştiyani’nin oğlu ile görüşürken 10 Ekim 2010 tarihide gözaltına alındı. Turist vizesiyle ülkeye girdikleri halde gazetecilik yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Alman vatandaşları hakkında daha sonra casusluk suçlaması yöneltildi. İran mahkemesi, turist vizesiyle girip gazetecilik yaptıkları gerekçesiyle Alman gazeteciler Marcus Hellwig ve Jens Koch’a 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Almanya’nın girişimleri sonucu mahkeme, vize ihlalinde bulunan gazetecileri, bağlı oldukları Bild gazetesinin özür dilemesi halinde hapis cezasını 500 milyon riyal, yani yaklaşık 36 bin 500’er euro para cezasına çevirmeye karar verdi. Mahkeme hapis cezasının para cezasına çevrilmesine gerekçe olarak ise gazetecilerin başkaları tarafından emellerine alet edilmiş olmasını gösterdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle gazetecilerin serbest bırakılacağı haberini alır almaz Tahran’a hareket etti. Westerwelle burada İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad ve İran Dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Gazeteciler Marcus Hellwig ve Jens Koch da 4 ay boyunca gözaltında tutuldukları Tebriz’den başkent Tahran’a gelerek Westerwelle’yle buluştu. Almanya ile İran arasıda krize neden olan Alman gazeteciler Marcus Hellwig ve Jens Koch, Westerwelle’nin uçağı ile Berlin’e döndü. Tutuklu gazetecileri almak için gelen Westerwelle 2003’ten bu yana İran’a gelen ilk Alman Dışişleri Bakanı oldu.

(tuicakademi, reuters)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.