İran’dan Türkiye Sınırı Yakınında Tatbikat

0
50

İran, ülkenin kuzeybatısında, Türkiye sınırına yakın bölgelerde 10 gün sürecek bir hava tatbikatı başlattı. Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, Tebriz’in batısında, Türkiye sınırına yakın bir bölgede dün başlatılan geniş çaplı tatbikata, İran’ın ürettiği son silahların yanı sıra eldeki tüm uçak ve hava araçları katılacak.

Ajans bu çerçevede, İran’ın elindeki F-4, F-5, Sukhoi SU-24, MİG-29 ve C-130 uçaklarının yanı sıra, İran’ın son yıllarda kendi olanaklarıyla ürettiği insansız hava araçları ile “Yıldırım” adı verilen tek pilotlu uçakların da katılacağını bildirdi.

Çin Haber Ajansı Xinhua ise, tatbikatın zamanlamasına dikkat çekerek, “Fadaeeyan-e Harim-e Vellayat III” adı verilen dev tatbikatın, İran’ın yılsonuna kadar Türkiye’ye yerleştirileceği açıklanan NATO erken uyarı radar sistemine karşı sert açıklamalar yapmasının hemen ardından başlatıldığının altını çizdi.

İran Savunma Bakanı General Ahmed Vahidi dün, Türkiye’ye yerleştirilecek füze savunma sistemini kastederek, Tahran’ın dışarıdan gelecek hiçbir saldırıya tolerans göstertmeyeceğini bildirmişti.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.