İrlanda, Apple Yüzünden AB’yle Mahkemelik Oldu

0
78

Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Apple’ dan vergi borcunu tahsil edememesi nedeniyle İrlanda’nın AB Adalet Divanı’na gönderildiğini açıkladı.
AB Komisyonunun 1 yıl önce İrlanda’nın Apple’ dan 13 milyar avro vergiyi tahsil etme kararını aldığını anımsatan Vestager, “AB Komisyonu’nun bu kararı almasının üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, İrlanda kısmen de olsa Apple’ dan bir tahsilat gerçekleştirmedi. Bu nedenle, kararımızı uygulamadığı için İrlanda’yı AB mahkemesine göndermeye karar verdik.” diye konuştu

AB Komisyonu, Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin 3 yıl süren soruşturmasını 2016 Ağustos ayı sonunda tamamlamıştı.
AB Komisyonu, Apple’ın, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna karar vermiş, 2003’ten 2014’e kadar olan dönem için 13 milyar avro ve faizinin geri alınmasını kararlaştırmıştı. İrlanda yönetimi ve Apple şirketi ise komisyonun kararına karşı hukuki süreç başlatmıştı.

Bir AB üyesi, ülkenin kamu desteklemelerini ne şekilde sağladığını ve sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi bulunan AB Komisyonu, Apple soruşturmasında, şirketin İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının AB kurallarına aykırı olduğuna yönelik karar vermişti.
Apple, AB’yi tek taraflı hareket etmek ve geçmişe dönük İrlanda’daki vergi kurallarını değiştirmekle itham etmişti.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.