İspanya’dan AB’ye Kosova Eleştirisi

0
112

İspanya, Avrupa Birliği’nin Batı Balkanlar Entegrasyon Planı’nda Kosova’nın yer almasını eleştirdi. Genişlemenin hızlandırılması için Kosova’nın planın dışında olması gerektiğini düşünüyor.

Bu hafta Avrupa Komisyonu Batı Balkanlar Stratejisi’ni yayımlayacak. Bu, Avrupa Birliği’ne katılmak isteyen Batı Balkan ülkeleri için hem umut hem de endişe uyandıran adım olacak. 2018 yılının AB Batı Balkan ilişkileri yılı olacağı düşünülmektedir. WB6(WesternBalkans6)  AB’ye üye olma potansiyeli olan ve katılmak isteyen Arnavutluk, Bosna, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan’ı  içermektedir. Kosova’nın üye olabilmesi için Sırbistan ve diğer tanımayan AB üyesi ülkeleri(İspanya,Kıbrıs,Yunanistan,Romanya,Slovakya) tarafından bağımsızlığının tanınması gerekiyor.

İspanya Dışişleri Bakanı, Avrupa Komisyonuna resmi olmayan kağıt gönderdi ve  WB6’nin genişleme dinamiğine ve uluslararası hukuka uymadığını, Kosova’nın farklı bir yapıya sahip olduğunu ve Sırbistan’ın bir bölgesi olarak ancak genişleme sürecine girebileceğini açıkladı. İspanya’nın Kosova’yı tanıma konusunda çekimser kılan durum Katolonya sorunudur. İspanya, Avrupa kıtasında oluşacak bağımsızlık durumlarının Katalonya tarafından kullanılabileceğini düşünüyor. Geçen yıl Katolonya bağımsızlık referandumundan sonra, Avrupa Komisyonu, Kosova’nın durumunun Katolonya ile karıştılmaması gerektiğini çünkü İspanya’nın AB üyesi bir ülke olduğunu Sırbistan’ın ise olmadığını üzerine değerlendirmede bulundu.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.