İsrail ile Filistinliler Arasında Takas

0
44

İsrail, Filistinlilerin elinde bulunan İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında ilk serbest bırakılacak 477 Filistinlinin isimlerini açıkladı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in makamından yapılan açıklamada, söz konusu mahkûmların affedilme sürecinin başladığı belirtildi.

Varılan anlaşma uyarınca bu kişilerin salıverilmesine Salı günü başlanacak. İsrailli asker serbest bırakılması ardından 550 Filistinli tutsak daha tahliye edilecek. İsrailli çavuş Şalit 2009 yılında 19 yaşındayken Filistinliler tarafından kaçırılmıştı.

Serbest bırakılmasına yönelik görüşmeler zaman zaman kesintiye uğrayarak yıllar boyunca sürdü. Varılan anlaşma da geçtiğimiz Salı günü açıklandı.

Filistinli tutuklular, takas anlaşmasının gerçekleştirileceği gün olarak açıklanan Salı’ya kadar Tel Aviv’in güneyindeki Ketsiyot ve HaŞaron cezaevlerinde bekleyecekler.

Filistinli tutuklular burada aynı zamanda sağlık kontrolünden geçirilecekler. Filistinli erkek tutukluların otobüslerle alınarak, Ketsiyot cezaevinde toplanması işlemleri sürüyor. Kadın tutuklular ise HaŞaron cezaevine nakledildiler.

İsrail Cezaevleri İdaresi’nin verdiği bilgiye göre, listede yazılı 131 Filistinli, Gazze Şeridi’ndeki evlerine geri dönecekler. 18 Filistinli tutuklu ise 3 yıl süreyle Gazze Şeridi’nde kalacak. Tutuklu Filistinlilerin 55’i Batı Şeria veya Doğu Kudüs’teki evlerine, 55’i de Batı Şeria’daki evlerine geri yollanacaklar.

40 Filistinli tutuklunun yurt dışına gönderileceği bildirilirken, Cezaevleri İdaresi, gönderilecekleri ülkeler konusunda herhangi bir bilgi vermedi.145 Filistinli tutuklu ise Batı Şeria yerine Gazze Şeridi’ne gönderilecek.

Listede yer alan 6 İsrailli Arap, İsrail’deki evlerine dönecekler. Serbest bırakılacak 27 kadın tutukludan 2’si hariç, diğerlerinin Doğu Kudüs, Gazze Şeridi veya Batı Şeria’daki evlerine dönebilecekleri, bu kadınlardan Ahlam Tamimi’nin Ürdün’e, Amine Muna’nınsa Gazze’ye sınır dışı edileceği belirtildi.

Arap basını Hamas ve Mısır’ın, 5 kez müebbet hapse mahkûm edilen El Fetih Tanzim lideri Mervan Barguti’nin serbest bırakılması için son dakikaya kadar ısrar ettiğini bildirdi. İsrail’in, bunun kabulü başka bir hükümet kararı gerektireceği nedeniyle, talebi reddettiği belirtiliyor. 

 

(tuicakademi-BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.