İsrail Sınır Güvenliğini Artırıyor

0
171

 İsrail’e ait iş makineleri Lübnan sınırında güvenlik önlemlerini arttırmak amacı ile sürdürdüğü çalışmalar yerel ve uluslar arası basın tarafından görüntülendi. Lübnan’ın güney şehri Sur şehrine bağlı Nakura’daki sınır hattında devam eden çalışmalarda, iş makinelerinin sınır boyunca çtığı yeni yollar ve sınırın farklı bölgelerinde yeni hazırlanan toprak yığınları dikkat çekti.

 İki ülke arasında bulunan mayınlı bölge, İsrail tarafında elektrikli teller ile çeşitli gözetleme ve istihbarat birimi bulunurken, sınırın diğer tarafında yer alan Lübnan’da ise sınır hattı sadece eski dikenli teller ile korunuyor.

 Sınırın Lübnan tarafında güvenliği Lübnan Ordusuyla birlikte Hizbullah militanları sağlarken, İsrail tarafında sınır güvenliğini İsrail ordusuna ait gözetleme merkezleri sağlıyor. İki güç arasındaki mavi hat olarak isimlendirilen bölgede ise Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’ne (UNIFIL) ait üsler ve devriye araçları bulunuyor.

 Sınır hattında bulunan bir Hizbullah askeri yetkilisi, İsrail’in inşaat çalışmaları yaptığının altını çizerek, İsrail’in ilk kez askeri savunma stratejisine geçtiğini iddia etti. Hizbullah’ın İsrail’in sınır hattındaki inşaat faaliyetlerine cevabının ne olacağıyla ilgili bir soruya yetkili, “Savaş istemiyoruz. Ancak bu durum düşmanın ne yaptığıyla ve tavrıyla ilgili.” dedi.

Aslıhan Edanur Gündoğdu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.