İsrail: Türkiye Bir Süper Güç

0
85

Başbakan Erdoğan’ın Meksika’da ABD Başkanı Obama ile görüşmesi sırasında İsrail’den şaşırtıcı açıklama geldi. Washington Institute adlı düşünce kuruluşunda konuşan İsrail Başbakan Yardımcısı Şaul Mofaz; “Özellikle İsrail olmak üzere hepimiz, Türkiye’nin bölgesinde bir süper güç haline geldiğini anlamalıyız. Türkiye’yi bölgemizde bir süper güç olarak görüyorum, bunda bir şüphe yok” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz dönem Gazze’ye insani yardım taşıyan, bayrak devletinin Türkiye olduğu “Mavi Marmara” gemisine yönelik olarak İsrail askerlerince Akdeniz’in uluslararası sularında saldırı düzenlenmiş olup, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akif Ekinci tarafından hazırlanan 144 sayfalık iddianamede, İsrail Genelkurmay Başkanı ile 3 komutanı şüpheli bulunurken, İsrail askerleri tarafından gemideki 9 kişinin öldürüldüğü, 50den fazla kişinin yaralandığı belirtilerek, basın mensuplarının da aralarında bulunduğu 490 kişi mağdur ve müşteki olarak kayda geçmişti.

İsrail Genelkurmay Başkanı olduğu dönemlerde, en iyi dostunun Türk Genelkurmay Başkanı olduğunu belirten Mofaz, Türkiye ile geçmişte olduğu gibi stratejik ilişkiler kurulması ve geçmişi geride bırakıp geleceğe bakılması gerektiğini söyledi. Mofaz ayrıca, “Ne zaman ve nerede olacağını söyleyemem” diyerek iki ülke arasındaki krizin önümüzdeki aylarda çözüleceğinin sinyallerini vermiş oldu.

(Tuiçakademi, Washington AA, Zaman)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.