İsrail ve Mısır Arasında Mektup Krizi

0
59

Müslüman Kardeşler kökenli olan ve seçim kampanyası boyunca İsrail karşıtı mesajlar veren Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Ramazan ayını kutlayan İsrailli mevkidaşı Şimon Peres’e ilk defa bir mektup gönderdiği kaydedildi.

Peres’in Mısır Büyükelçiliği’nden onay alarak, Mursi’nin Ortadoğu barış sürecini yeniden rayına oturtma yolunda ellerinden geleni yapmaları ve İsrail halkı da dâhil tüm bölgenin güvenliğiyle refahını sağlamak için sabırsızlandığını dile getiren mektubu yayınladığı ifade ediliyor.

İsrail basınında büyük yankı uyandıran mektubun “uydurma” olduğunu belirten Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali, “Bu mektup İsrail basınının uydurmasıdır” şeklinde açıklamada bulundu…

Mektubun gerçek olduğunda ısrar eden İsrailli yetkililer ise söz konusu mektubun Mısır yönetiminin bilgisi dâhilinde medya ile paylaşıldığını iddia ediyor. Mektubun Mısır’ın Tel Aviv’deki büyükelçiliğinden gönderildiğini belirten Mısır hükümeti ise olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını ifade ediyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, Vatan Gazetesi, CNN)

 

Eda KENDİR

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.