İsrail’den Mursi Yorumu

0
45

Financial Times için bir makale kaleme alan İsrail’in eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Mısır’da yeni işbaşına gelen Müslüman Kardeşler adayı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin zorlu bir süreçle karşı karşıya olacağını öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Mursi’nin ya Washington’a yöneleceğini ya da İran’a yöneleceğini belirten İsrail Dışişleri bakanının konuyu böyle görmesinin nedeni ise  diplomasi takvimi olarak belirtiliyor. Livni’nin Financial Times’da yazdıklarına göre, Cumhurbaşkanı Mursi’nin, ağustos sonu eylül başı için iki önemli davet aldığı, davetlerden birinin ise ABD Başkanı Barack Obama’dan geldiği ifade ediliyor.

Obama’nın, Cumhurbaşkanı Mursi’yi eylül ayı başında New York’taki BM zirvesi sırasında ikili bir görüşme yapmak için davet ettiği bildiriliyor. Diğer davet ise, Tahran’ın 30-31 Ağustos tarihlerinde evsahipliği yapacağı Bağlantısızlar Hareketi’nin konferansı.

Livni, Mısır siyasetinin bugünkü işleyişine bakarak, İslamcı bir rejim olduğu yönünde saptama yapılmasının yeterli olamayacağını söylemekle beraber, İsrail’in Ortadoğu’da yaşananlarda bir rolü olmadığını ama bölgenin geleceğini şekillendirmek için Arap komşularıyla birlikte çalışılması gerektiğinin de altını çizdi.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.