İsrail’in Yerleşim Kararı Batı’yı Kızdırdı

0
36

ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler İsrail’in Doğu Kudüs’te 1,100 konuttan oluşan yeni yerleşim merkezleri inşa etme planlarına tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, kararı barış sürecine ”faydadan çok zarar getirecek bir adım” olarak nitelerken, Avrupa Birliği İsrail’e kararı geri alması çağrısında bulundu.

İsrail’in kararı, Filistin lideri Mahmud Abbas’ın Filistin devletinin BM’ye tam üye olarak kabul edilmesi çağrısını izliyor.

İşgal altındaki topraklarda inşa edilen yerleşim merkezlerinde yaklaşık 500 bin Yahudi yaşıyor.

Uluslararası hukukta yerleşim merkezleri yasadışı ilan edilmişti, ancak İsrail bu değerlendirmeyi kabul etmiyor.

ABD öncülüğünde yürütülen barış görüşmeleri de Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yerleşim merkezi inşasına devam edilmesi nedeniyle kesilmişti.

Clinton, İsrail’in kararının Filistin’le doğrudan görüşmelere yeniden başlama çabalarına zarar vereceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, ”uzun süredir taraflara özellikle Kudüs’te güveni baltalayacak ve tarafların provokasyon olarak göreceği adımları atmaktan kaçınmaları çağrısında bulunduklarını” vurguladı.

AB dış politika yetkilisi Catherine Asthon, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada İsrail’in yerleşim merkezi inşa planlarının devam ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek, ”Bu plan geri alınmalı. Yerleşim inşası, üzerinde anlaşmaya varılmış olan iki devletli çözümün uygulanmasını tehdit ediyor” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de, İsrail’den kararı geri almasını istedi.

Hague, yerleşim merkezi inşasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, güveni zedelediğini ve barış için toprak ilkesini de baltaladığını söyledi.

 

(tuicakademi-BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.