İsveç’te Aşırı Sağcı Liderden “Başörtüsü” Açıklaması

0
83

İsveç’te göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen İsveçli Demokratlar Partisi (SD) Lideri Jimmie Akesson, genel anlamda burka ve başörtüsü yasağına karşı olduğunu söyledi.

İsveçli gazeteci ve televizyoncu Sven Melander’e özel röportaj veren Akesson, Danimarka hükümetinin iki gün önce meclise sunduğu burka ve başörtüsü yasağına karşı olduğunu ve bu yasağın problemlere yol açacağını savundu. Akesson, ” Genel anlamda başörtüsü ve burka yasağının problem çıkaracağını düşünüyorum. Bu yüzden yasağa genel anlamda karşıyım.” ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı Akesson’un bu açıklaması, İsveç kamuoyunda büyük şaşkınlığa neden oldu. Muhalifler, Akesson’un bir yıldan az bir süre kalan seçimler için sempati toplamaya çalıştığını iddia ederken, kendisine partili seçmenlerinden de büyük eleştiri geldi.

Ancak aldığı tepkiler üzerine geri adım atan Akesson, İsveçli Demokratlar Partisi’nin (SD) internet sayfasından yeni bir açıklama yayımladı. Yaptığı açıklamada kamu alanlarında burka ve başörtüsü yasağının arkasında olduğunu bildirdi.

Öte yandan, 2010 yılında yaptığı bir açıklamada, Fransa’nın burka yasağını desteklemiş ve teröristlerin kimliklerini burka giyerek sakladığını öne sürerek, burkanın yasaklanmasını istemişti.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.