İsveç’ten Türkiye’nin AB Üyeliğine Destek

0
44

Parlamentonun 2011 yılının ilk dış politika oturumunda hükümetin görüşlerini sunan Carl Bildt, Türkiye’nin demokratikleşme ve üyelik koşullarını yerine getirmede ciddi çaba gösterdiğini belirtti.

Türkiye’nin tam üyeliğe yakın olduğuna işaret eden Bildt, ’’Türkiye koşulları yerine getirip üye olduğunda AB’ni de güçlendirecektir’’ dedi.

Türkiye’deki demokratikleşme süreciyle ilgili olarak anayasayı yenileme çalışmalarına dikkat çeken Bildt, reform çalışmalarının seçimden sonra hız kazanabileceğini söyledi.

Kıbrıs’ta taraflar arasında sürmekte olan görüşmelerde kritik bir döneme girildiğini belirten Bildt, antlaşma sağlanması halinde Doğu Akdeniz’de istikrar ve AB ile NATO arasında işbirliği için çok önemli bir mesafe kaydedileceğini bildirdi.

Bildt, Mısır’daki gelişmeyle ilgili olarak da bölgeye gerekli ekonomik yardım ve politik destek konusunda Mısır ile AB arasında diyalog kurulmasının önemine dikkat çekti.

Carl Bildt, Tunus ve Mısır’daki olaylar sırasında uzun süre sessiz kalmış, muhalefetin pasif bir dış politika izlendiği yolundaki eleştirileri üzerine ’’Olayları etkilediğimiz, iç işlerine karıştığımız yolunda bir anlam çıkmaması için konuşmadım’’ yolunda, gaf olarak değerlendirilen bir açıklama yapmıştı.

 

(tuicakademi, bbc)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.