İvanov’un SDSM’ye Hükümeti Kurma Yetkisini Vermemesinin Yankıları Sürüyor.

0
116

 ABD’nin Makedonya Büyükelçisi Jess Baily, yaptığı açıklamayla Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un, hükümeti kurma görevini Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğine (SDSM) vermemesi kararını tekrar gözden geçirmesini istedi. Baily, komşu ülkelerden de ülkenin bulunduğu bu hassas zamanlarda çekimser kalmalarını ve yapıcı olmalarını talep etti.

 Cumhurbaşkanının dün mecliste çoğunluğa sahip olan partilere hükümeti kurma yetkisi vermemesinin ABD’yi hayal kırıklığına uğrattığını belirten Baily, bu kararın demokratik prensipler ve hukukun üstünlüğüyle bağdaşmadığını sözlerine ekledi.

 Besa Partisi yaptığı açıklamada, “İvanov anayasayı çiğneyenlerin en büyüğüdür. Hem anayasaya aykırı olarak hükümeti kurma yetkisini VMRO-DPMNE’ye vermesi hem de SDSM’ye vermemesiyle. Bu alarm verici çünkü bir ülkenin en yüksek kurumu temsil ederken, sırf Arnavut partileri ortak bir deklarasyon imzaladı diye Arnavutları linç etme çağrısında bulunmadığı kaldı” dedi. Diğer partiler gibi Besa’da vatandaşlara sağduyulu olma çağrısında bulundu.

 Avrupa Komisyonunun Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Fererica Mogherini, Balkan ülkelerine yaptığı ziyaretler kapsamında Üsküp’te temaslarda bulundu.

 İlk olarak sivil toplum teşkilatlarıyla görüşen Mogherini, ardından Makedonya meclisinde siyasi partilerin liderleriyle görüştü. Mogherini, görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un, Anayasanın 90.maddesi uyarınca hükümeti kurma yetkisini Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğine vermemesi kararını geri çekmesini istedi.

 Makedonya’daki siyasi parti liderleri ve kurumlara çağrıda bulunan Mogherini, siyasi krizin toplumlar arası krize dönüşmemesi çağrısında bulundu.

 Rusya Dışişleri Bakanlığı ise “Tiran’da formüle edilen düzenlemelerin Makedonya’nın federalize edilmesi, güç bölünmesi ve devletin sembollerinin değiştirilmesi ile birlikte anayasanın altının kazılarak devletin parçalanmaya götüreceğini anlamak gerekiyor” ifadesinde bulundu.

 Zaev ise İvanov’un Makedonya’yı öngörülemeyen derin bir krizin içine soktuğunu, çoğunluğun iradesini inkar ettiği için anayasal bir krize neden olduğunu vurguladı.

Miray Sıçramaz – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.kosovaport.com/mogherini-cumhurbaskani-anayasaya-uyarak-kararini-geri-cekmeli/
  • http://www.yenibalkan.com/siyaset/abd-buyukelcisi-baily-cumhurbaskani-ivanov-kararini-gozden-gecirsin-h9002.html
  • http://www.yenibalkan.com/siyaset/besa-da-cumhurbaskani-ivanovun-kararindan-memnun-degil-h8997.html
  • http://www.kosovaport.com/makedonyada-siyasi-kriz-derinlesiyor/
  • http://www.zambak.ba/makedonya39-da-arnavut-partileriyle-anlasan-zaev39-e-sok–5041h.htm
  • http://www.zambak.ba/rusya–ab–nato-ve-abd39-nin-ivanov39-a-baski-yapmasi-utanc-verici-5048h.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.