Japonya Başbakanı Abe Sırbistan’da

0
132

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Sırbistan’a ziyarette bulundu. Abe, “ Sırbistan Balkanlar’ın istikrarında kilit role sahiptir.” dedi.

Şinzo Abe, 1987 yılından beri Japonya’dan Sırbistan’a ilk resmi ziyareti gerçekleştirdi. Şinzo Abe, Belgrad’da Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüştü. Görüşmeye aynı zamanda Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de katıldı. Sırbistan Cumhurbaşkanı  Vucic ile Japonya Başbakanı Abe yaptıkları görüşmeden sonra açıklamalarda bulundular. Abe yaptığı açıklamada Sırbistan’ı ve Avrupa Birliği (AB) üyesi olmak isteyen ve bu yolda ilerleyen Batı Balkan ülkelerini desteklediklerini belirtti. Abe, “ Sırbistan, Batı Balkanlar’ın istikrarında kilit role sahip. Sırbistan’ın jeopolitik konumu, Japonya ile olan ilişkilerini daha da önemli hale getiriyor. “ dedi. Başbakan Abe ,Japonya ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin gelişme potansiyeli olduğunu ve bunun önemini belirtti. Kuzey Kore’nin son zamanlarda oldukça göz önünde olan silahlanma faaliyetlerinin bütün ülkeleri ve uluslararası toplumu tehdit ettiğini ve bu sorun karşısında birlik içinde Sırbistan ile birlikte mücadele edeceklerini vurguladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, bu ziyaretin ve birlik tablosunun önemli olduğunu, dönüm noktası teşkil ettiğini belirtti. Vucic, “ Görüşmemizde birçok konuyu ele aldık ancak odak noktamız ekonomik ilişkilerin geliştirilmesiydi.” dedi.

Sırbistan ile Japonya arasında ilerleyen dönemlerde ticaret alanında ilerleme gösterilmesi için çalışacaklarını belirttiler.

Aynı zamanda Vucic, Abe ile Kosova sorunuyla ilgili olarak da konuştuklarını söyledi.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.