Japonya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan Beri İlk Kez Olası Saldırı Durumu İçin Tahliye Tatbikatı Yapıldı

0
163

Kuzey Kore’nin nükleer füze denemeleri ve bölgede ki yükselen tansiyon Japonya’yı harekete geçirdi. Daha önce yanlışlıkla Kuzey Kore’den balistik füze atıldığına dair yanlış alarm veren Japonya, 2. Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez olası bir askeri saldırıya karşı tahliye tatbikatı gerçekleştirdi.

Tatbikat, Tokyo’da ki bir eğlence parkında gerçekleştirildi ve hoparlörden ‘Bir füze fırlatıldığının bilgisini aldık. Lütfen sakince yeraltına ya da bir binanın içine gidin.” anonsları yapıldı. Bir park çalışanı ‘Füze fırlatıldı’ şeklinde bağırarak gönüllüleri yönlendirirken, yaklaşık 250 Tokyo sakini ve ofis çalışanı da yakınlarda bulunan güçlendirilmiş beton binalara ve bir metro istasyonuna tahliye edildi. Birkaç dakika sonra da hoparlörden 2. bir anons duyuldu: “Füze (üzerimizden) geçti. Füze büyük olasılıkla Kanto (Tokyo çevresi) üzerinden Pasifik Okyanusu’na doğru uçuyor.”

Doğal afetler ve yangınlar konusunda yapılan tahliye tatbikatlarına alışkın Japon halkı için Tokyo’ya yönelik olası bir füze saldırısı nedeniyle yapılan tahliye tatbikatının alışılmadık bir uygulama olduğu belirtiliyor.

Tatbikat, Kuzey Kore’nin gelecek ay yapılacak Kış Olimpiyatları için Güney Kore’ye sporcu ve diğer yetkililerden oluşan heyetini gönderme kararına rağmen gergin olan bir ortamda gerçekleştirildi. Pyongyang daha önce ABD müttefiki, Japonya’yı ‘küle çevirmek’ ve ‘denize batırmakla’ tehdit emişti. Geçen sene Kuzey Kore’nin fırlattığı 2 balistik füze Japonya üzerinden geçmiş, Japonya açıklarına düşen diğer balistik füzeler de ülke genelinde öfke ve panik yaratmıştı. Kuzey Kore füze denemeleri yaptığında Japonya’daki erken uyarı sistemi vatandaşları güvenlik amacıyla cep telefonu mesajları ve sokaklardaki hoparlörler vasıtasıyla uyarıyor.

Fakat birçok kişi bu sistemin tahliye için gerekli sürenin olmaması ve olası bir nükleer saldırıya direnebilecek tesislerin azlığından dolayı işe yaramaz olduğunu dile getiriyor. Geçen hafta Japonya Kamu Yayıncısı NHK, hatalı olarak Kuzey Kore’den balistik füze atıldığı yönünde bir uyarı geçmiş ve tahliye uyarısı yapmış ancak birkaç dakika sonra uyarının asılsız olduğunu duyurarak özür dilemişti.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM  Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.