Japonya’dan Tacikistan’a Destek

0
68

 Japonya, Duşanbe Havalimanı altyapısı, kentteki elektrik sisteminin iyileştirilmesi ve ülkede aile planlamasının geliştirilmesi için Tacikistan’a yaklaşık 25 milyon dolarlık hibede bulundu.
Tacikistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, iki ülke arasında, Duşanbe’de elektrik sisteminin modernizasyonu için 19, havalimanı altyapısının iyileştirilmesi için 3,09 ve ülkedeki aile planlama sisteminin geliştirilmesi için 2,7 milyon dolarlık yardım ayrılmasına ilişkin protokollerin imzalandığı bildirildi.

 Açıklamada, Duşanbe’deki bir güç trafosunun modernize edilmesi ve bir yenisinin de inşa edilmesinin öngörüldüğü belirtildi. Duşanbe Havalimanı altyapısının iyileştirilmesi projesinin ikinci aşaması kapsamında, terminalin onarılmasının planlandığı kaydedilen açıklamada, havalimanında yeni bir kargo terminalinin de yapılmasının hedeflendiği ifade edildi.

 Yapılan açıklamada, “Ülkedeki Aile Planlamasına Destek Projesi kapsamında,  Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Duşanbe Temsilciliği iş birliğinde,  Tacikistan’da aile planlaması programının güçlendirilmesi ve çağdaş aile planlama hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması amaçlanıyor.” bilgisi verildi. Protokoller, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Aslov ve Japonya’nın Duşanbe Büyükelçisi Hajime Kitaoka tarafından imzalandı.

Melis Alp – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.