Kabil Konferansı ve İki Yüzlülük

0
77

20 Temmuz 2010 tarihinde Afganistan’ın başkenti Kabil’de bu ülkenin şimdiye kadar gördüğü en geniş kapsamlı toplantı yapılmıştır. Kabil uluslararası konferansına, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, NATO üst düzey yetkilileri de katılmaktadır. Kırkın üzerinde Dışişleri Bakanı ve yetmişin üzerinde de devlet ve kuruluşun temsil edildiği toplantı.

Afganistan’da bu denli geniş katılımlı uluslararası konferans ilk defa yapılsa da Afganistan için daha önce Afganistan dışında benzer toplantılar yapılmıştır. Bu toplantıları kısaca hatırlayacak olursak; Asya’nın Kalbi’nde Dostluk ve İşbirliği İçin İstanbul Zirvesi ve Londra’da düzenlenen Afganistan Hakkında Uluslararası Konferansı sayabiliriz. Ancak daha önce yapılan toplantılarda olduğu gibi, 20 Temmuz 2010 tarihinde Kabil’de başlayan toplantının da Afganistan için bir numaralı gündem maddesi ülkede güvenliğin sağlanmasıdır.

Güvenliğin sağlanması gündem maddesi olurken, Afganistan Silahlı Başkomutanı Org. Abdurraşid DOSTUM’U devre dışı bırakılmışçasına Kabil konferansına davet edilmeyişi, ülkenin kuzeyinde Türk İl İmar Ekibinin kurulması için o bölgenin evladı üstelik, ülkenin Silahlı Başkomutanı olan Org. Abdurraşid DOSTUM’A danışılmaması, Afganistan Türkleri açısından önem arz eden Afganlaştırma politikası Türkiye Dış İşleri Bakanı tarafından onaylanıp desteklenmesi sabrı taşıran son damla olmuştu.

Şimdi Afganistan Devlet Başkanı ve zamanında Afganistan siyasetine burnunu sokan Türkiye Dış İşleri Bakanına soru sorma hakkı doğuyor: Org. Abdurraşid DOSTUM’U biriniz medyaya yaptığınız açıklama ile biriniz de girişimlerinizle Afganistan Silahlı Başkomutanı ilan etmediniz mi? Eli altında çalışacağı birimleri; ( Afganistan İstihbarat Birimi, Polis Birimi ve İçişleri Bakanlığını ) saymadınız mı? Ama bugün gündem maddelerini belirlerken DOSTUM’U devre dışı bırakıyorsanız bu sizin iki yüzlülüğünüzden başka bir şey olamaz.

Bu uyguladığınız ve desteklediğiniz iki yüzlü siyaset, Afganistan Türklerine yönelik bir siyaset olduğunu artık herkes anlamış durumda. Bu tür oyunlar onları hedeflerinden döndüremez. Maalesef güçlü bir PEŞTUN olmasını isteyen bazı güçler var ve o güçlerin taşeronluğunu yapan beyinler. Bunun için Türk Lideri Abdurraşid DOSTUM ve Cunbiş Partisi ne zaman şaha kalksa, önü kesilmek isteniyor. Bunların önünü kesmek isteyenler maalesef terör silahı olan Taliban’ın elini güçlendirdiğini unutmasınlar.

Afganistan Türklerinin bütünlüğünü, beraberliğini hedef alan bu faaliyetlerin tekrar tırmandırmak istenmesi düşündürücüdür.

Cunbiş Partisi ne zaman güçlense, ne zaman Türklük mücadelesine etkin olmaya çalışsa, birilerinin maşası olan beyinler sahneye çıkıp; demokrasi, kardeşlik, beraberlik ve eğitim anlayışı ile hizmet veren Cunbiş Partisinin gücünü zayıflatmaya çalışıyor.

Ancak bu konuda başarılı olmaları mümkün değildir. Başta Türk halkının Lideri Org. Abdurraşid DOSTUM olmak üzere, Cunbiş Partisinin tüm unsurları, devletin iki yüzlülük faaliyetlerine karşı büyük bir kararlıklarla görevlerinin başındadır. Bütün bunlar Cunbiş Partisinin genişleyen demokrasi anlayışını kısaca çağdaşlık yürüyüşünü baltalamak içindir. Afganistan’da yaşayan Türk halkı, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, daha çok insan haklarına saygı ve daha çok refah istiyorlar. En son bilinmesi gereken şu ki; Org. Abdurraşid DOSTUM, demokratik kazanımlardan, kalkınma ve Türk halkına hizmet verme hedefinden asla taviz vermeyecektir.

 {jcomments on}

 

ASADULLAH HAMNAWA

Gazi Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.