Kaddafi Bingazi’ye İlerliyor

0
52

Libya’da hükümet güçleri ile muhalif güçler arasındaki çatışmalar sürerken, Kaddafi’ye bağlı güçler, günlerdir muhalif güçlerinin hakim olduğu Bingazi şehrinin dış mahallelerine ulaştığı bildirildi.

Gün boyu muhaliflerin kontrolündeki kentleri geri almak için saldırılarda bulunan Kaddafi’ye bağlı güçler, Ecdbiye’den sonra kentin kuzeyindeki büyük Zuveytina petrol terminalinin kontrolünü de ele geçirdiği bildirildi. Ayrıca muhaliflerin kalesi olan Bingazi’nin dış mahallelerine ulaştığını duyuruldu.

Kaddafi’ye bağlı hükümet güçler dün sabah Msrata kentine tanklar ve ağır silahlarla saldırı düzenlemiş ve 11 kişi hayatını kaybetmişti. Libya devlet televizyonu Misrata’nın kontrolünün tamamen hükümet güçlerine geçtiğini duyurdu. Ordudan yapılan açıklamada, halka, isyancıların bulunduğu yerlerden uzak durmalarını ve bu alanların gece yarısına kadar boşaltılması çağrısında bulundu.

Ayrıca Bingazi’yi silahlı çetelerden temizlemeye gidildiği belirtildi. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, dün öğlen saatlerinde ülkenin en büyük ikinci kenti Bingazi’yi 48 saat içinde ele geçireceklerini söylemişti.

Öte yandan Kaddafi, Fransız Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, muhalifleri “El Kaide ajanlarına” benzetti. Muhaliflerle müzakere edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine, “Onlar diyalog edilebilecek kişiler değil çünkü El Kaide kimseyle diyaloga girmez. Eğer dünya El Kaide ile konuşmak istiyorsa, El Kaide’nin lideri Usame Bin Ladin ile diyaloga girmeli” dedi.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.