Kaddafi Güçleri Tunus’u Bombalıyor

0
48

Libya lideri Muammer Kaddafiye bağlı birlikler ile Tunus askerleri arasında Tunus-Libya sınırında çatışma çıktı.

Haber ajanslarına göre Libya Lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birlikler Tunus sınırındaki Dehiba kasabasına saldırdı. Haberde Kaddafi güçleri, sınırın Tunus tarafındaki Dehiba kasabası top ve hafif silahlarla saldırıya geçti.

Tunus Dışişleri Bakan Yardımcısı Radhune Nuicer, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “Libya elçisini çağırdık ve kendisine sert bir protesto çektik. Çünkü bu tür hareketlerin tekrarına müsamaha gösteremeyiz. Tunus sınırı kırmızı çizgidir, hiç kimse onu ihlal edemez” dedi.

Görgü tanıklarına göre, çatışmaların Kaddafi güçlerinin kasabadaki, muhaliflere saldırmasıyla başladığı belirtildi.Reuters’a konuşan bir başka görgü tanığı ise top atışlarının kasabadaki evlere isabet ettiği ve bir kadının öldüğünü ileri sürdü.

NATO Kaddafi Birliklerini Bombaladı

Öte yandan NATO, Libya’da muhaliflerin elindeki Zintan kentine saldıran Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birliklere hava saldırısı düzenledi.

Abdülrahman adında muhaliflerin bir sözcüsü, Reuters ajansına verdiği demeçte, “NATO bu sabah Zintan’ın kuzeyinde konuşlanan Kaddafi birliklerini bombaladı. Bölgeye 5 füze atıldı” dedi.

Sözcü, NATO’nun hava saldırısının ardından Kaddafi birliklerinin Zintan’ı bombalamadığını kaydetti.

(tuicakademi-Reuters-ntvmsnbc-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.