Kaddafi’den Mübarek’e Destek Telefonu

0
77

Libya Lideri Muammer Kaddafi, Mısır’ın yarı – devrik devlet başkanı Hüsnü Mübarek’e dün gece yapmış olduğu konuşmadan sonra telefon ederek desteğini belirtti.

Konuşmanın son gelişmeler üzerinde geçtiğini bildiren Libya haber ajansı, Mübarek’in bazı yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman’a devretmesinin üzerinde durulduğunu duyurdu.

Libya Lideri Muammer Kaddafi Tunus’ta yaşanan olayları sonrasında devrik Tunus Lideri Zeynel Abidin Ali’ye de arka çıkmış ve desteklemişti.

Mısır’da yaşanan olaylara ilişkin ABD’nin Mısır’a yaptığı ekonomik yardımları kesme tehdidine Suudi Arabistan Kralı Abdullah da Mübarek’e destek çıkarak, ABD yardımları keserse biz destek oluruz şeklinde bir demeç vermişti.

Libya Lideri Kaddafi, Suudi Arabistan Kralı Abdullah gibi uzun yıllar ülkelerinde iktidarını sürdüren liderlerin Hüsnü Mübarek’e arka çıkıyor olması normal algılanacak bir vaka olmakla birlikte, yarın Mısır Halkının gerçekleştirdiği protestoların benzerlerinin bu ülkelere sıçrayacak olma ihtimaline de ışık tutmaktadır. Her ne kadar bugün itibariyle Kaddafi ve Abdullah güçlü konumlarını sürdürüyor olsa da değişimin sokak gösterileri ile gerçekleştiğinin bir örneği Mısır’da yaşandıktan sonra ülkelerindeki yoksul kitlelerin ayaklanmasının önünü alamayabilirler.

 

(tuicakademi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.