Kadın, İslamiyet, Feminizm

0
443

Nedir bu kadın hakları? Feminizm nedir? Feminist olan kadınlar gerçekten erkek düşmanı mıdır yoksa ataerkilliğin altında ezildiklerinden dolayı mıdır tüm bu isyan ve hak kazanma çabaları? Her şey bir yana, dünyanın her yerinde bu kadın hakkı dediğimiz kavram var mıdır? Bir Batı, bir Doğu’ya göre kadınlara hak verilmesi konusunda neden farklıdır?

Aslına bakarsanız Batı, Doğu’dan daha önce almış falan değildir hakkı hukuku. Doğu’da İslamiyet ile birlikte kadın her türlü hakka sahip olmuştur. Fakat bizim bugün burada tartıştığımız konu ne oldu da Doğu’daki kadın rahatından, hakkından hukukundan mahrum kaldı? Olan şu: İslam yobazlaştırıldı. Olmayan kurallar dine sokuldu, olan kurallar ise ya abartıldı, ya da keyfi bir şekilde değiştirildi. Yani din suiistimal edildi. Sanırım örnekle bu konu daha iyi anlaşılır. Bir kadın, kötü bir iş yaptığı zaman dövülmez. Bunun aşamaları vardır dinde. Önce eşi tarafından ikaz edilir, daha sonra eğer ikaz bir şeylere engel olamadıysa eşiyle yatağı ayrılır, sonra hafifçe vurulur en sonunda baktı ki erkek olmuyor, boşanır kadın. Ama hemen yanlış anlaşılmasın, vur dediysek gözünü çıkar manasında demedik. Demem o ki, çocuğuna terbiye verirken ki hassasiyetle. Bir şeyler öğretebilmek için. Gerici diye yaftalama yiyebilirim birçok kesim tarafından; ama işin aslı budur ve namus kavramı hiçbir zaman gericilik olarak algılanmamalıdır. Zaten “ asıl at kendine kamçı vurdurmaz “ diye de çok güzel bir sözü vardır atalarımızın.

Gelelim ikinci meselemize, meşhur feminizm. Nam-ı diğer “erkek düşmanlığına”(?). Feminizm; özellikle bizim milletimiz tarafından yanlış algılanan bir terimdir. İşin ilginç yanı sadece erkekler tarafından değil birçok kadınımız tarafından da yanlış algılanır. Ve yine ilginçtir bu terimi bırakın yüksekokul okumayanları, okuyanların bile çoğu yanlış bilir, yanlış anlatır. Feminizm kelimesi erkeğe düşman olmak, ondan kendini üstün görmek, ya da ondan daha güçlü olmak demek değildir. Feminizm kelimesi, hukuk önündeki eşitliktir, bir erkeğe karşın bir kadının şahitliğidir. Kadının da bir erkekte bulunan zekâyla eşdeğer zekâya sahip olduğuna inanmak, onun başaracağına güvenmektir. Eğer feminizmin manası erkekten daha güçlü olmak olsaydı; o zaman kadınlar adliye saraylarında, hâkim önünde haklarını aramak yerine “vücut geliştirmeye” giderlerdi. Güç dediğimiz kavram vücuttan gelseydi eğer. Günümüzde bir nebze de olsa kadının her alanda olduğunu görmek güzel. Misal, geçenlerde rastladım, Gaziantep’e tramvay yapılmış, tramvayın her iki vatmanı da kadındı. Bu olay ne büyük bir gurur Türkiye için.

Bu kadar güzel şey varken, yine de sokağa bile başında erkek olmadan çıkamayan, bu ve buna benzer yasakların uygulandığı ülkeler var maalesef. İnsan istiyor ki dünyanın her kesim ve bölgesinde hep aynı dağılım ve eşitlik olsun. Yine de benim inancım tam. Ne kadar uzak da olsa böyle günleri de göreceğiz; çünkü artık bilinçli nesiller yetiştiriyoruz.

 

Gülşah YÜCEDAĞ

Ankara/ TÜRKİYE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.