Kafkasya’da Silahlanma Yarışı Sürüyor

0
191

Son günlerde Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki silahlanma yarışı hakkındaki kaygılı haberlerin arkasından Rostvertol şirketi Eylül-Ekim 2010’da Azerbaycan’a 24 adet Mi-35M helikopteri satımı ile ilgili anlaşma imzalaması bu konu, kaygıların haksız olmadığını bir kez daha gösterdi.

ARMS-TASS’a dayandırdığı habere göre, şirket 2010’da Fransa, Çin, Brezilya, Venezuela, Endonezya, Myanma, Hindistan, Azerbaycan, Ukrayna ve diğer ülkeler anlaşma imzaladı. Bu anlaşmalar ile Azeri hava kuvvetlerinin gücünün arttırılması planlanırken olası bir Azerbaycan-Ermenistan gerilimi de bir nebze daha artmış duruma geldi. Azeri otoriter her fırsatta yaptıkları silahlanmaları sadece savunma amacıyla oluşturduklarını belirtseler de, iki devlet arasındaki uzun bir süredir devam eden Karabağ sorununun ilişkileri daha ne kadar sakin sularda tutacağı merak konusu.

Bilindiği üzere Azerbaycan Ermenistan’ın Karabağ harekatının meşru olmadığını ve topraklarının tekrar kendisine iade edilmesini isterken Ermenistan ise her fırsatta böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtmişti. 2010 ayları için de Aliyev birkaç defa gerekirse Karabağ’ı tekrar Azeri topraklarına katmak için silahlı gücü kullanmak zorunda kalabileceklerini ve bunun için de hazır olduklarını belirtmişti.

 

(tuicakademi – 1news) –  Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.