Kamboçya’da Yasal Değişim Başbakanın Rakiplerini Seçimlerden Menedebilir.

0
114

  Kamboçya Başbakanı Hun Sen geçtiğimiz günlerde, bir suçtan mahkûm edilmiş kişilerin seçimlerde aday olmasını yasaklayan yasal bir düzenleme üzerinde çalışıldığını açıkladı.

  Muhalefet lideri Sam Rainsy ise hakaret suçlaması ile mahkûm edilmesinden dolayı 2015’ten bu yana Fransa’da sürgün hayatı yaşamakta ve kendisine yapılan suçlamaları siyasi olduğu gerekçesiyle reddediyor.

  Muhalefet, yaklaşan yerel ve genel seçimlere hazırlanılırken yapılan düzenlemeyle Hun Sen’i 30 yıllık iktidarını korumak için önlem almakla suçluyor.

  Başbakan, yapılacak düzenlemeyle mahkeme tarafından suçlu bulunan politikacıların 5 yıl süreyle siyasetten yasaklanacağını, parti liderlerinin suçlu bulunması durumunda ise partisinin kapatılacağını açıkladı.

  Sam Rainsy, yasanın kendisini ve meclisteki tek muhalefet partisi olan Kamboçya Ulusal Kurtuluş Partisi’ni hedef aldığını, yine de seçimleri kaybetmeyeceklerini açıkladı. Reuters’a yaptığı açıklamada ise “Partideki pozisyonum ne olursa olsun ben, otokratik ve yozlaşmış Hun Sen rejimine karşı direnişin sembolü ve ruhunu temsil edeceğim.” şeklinde konuştu.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

https://www.nytimes.com/reuters/2017/02/02/world/asia/02reuters-cambodia-politics.html?_r=1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.