Kapatılan Batasuna Yeni Parti Kuruyor

0
47

İspanya’daki kapatılan ayrılıkçı Bask partisi Batasuna mensupları şiddet kullanımını reddeden yeni bir siyasi parti kuruyorlar. Batasuna İspanya Yargısı tarafından 2003 yılında, 800’den fazla insanın ölümüne neden olan ETA terör örgütü ile bağlantısından ötürü kapatılmıştı. İspanya hükümeti bu adımı memnuniyetle karşılarken partinin yasallığının hakimler tarafında dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

ETA geçtiğimiz ay kalıcı ve doğrulanabilir barış ilan etmişti. Batasuna mensupları da baharda gerçekleştirilecek seçimlere katılmayı istiyorlar. 

Kurulacak olan yeni parti için henüz herhangi bir isim belirlenmemişse de Bilbao kentinde bugün yapılan yeni partiyle ilgili tanıtımda konuşan Rufi Etxeberria, “Yeni parti, ETA dahil nereden gelirse gelsin tüm şiddeti ve tehdidi reddedecek. Yeni oluşum, şiddet kullanımını ne savunacak ne de haklı göstermeye çalışacak” dedi.  Öte yandan İspanya’da hükümet ile parlamento arasındaki koordinasyonu sağlayan, Başbakanlık’tan sorumlu bakan Ramon Jauregui, Batasuna’nın kurduğu yeni siyasi partinin yasal geleceğinin olmadığını savundu.

“Benim görüşüme göre mahkemeler, Batasuna’nın yeni oluşumunun yasallığına izin vermeyecek” diyen Jauregui, hükümet olarak, yerel seçimlere “sızmaya çalışan” Batasuna üyelerini önleyeceklerini ifade etti.

Jauregui, Batasuna’nın gelecek mayıs ayındaki seçimlere katılabilmesi için “geri dönüşü olmayacak şekilde ve her zaman ETA şiddetini kınaması gerektiğini” vurguladı.

 

(tuicakademi, BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.