Karadağlı Annelerin Açlık Grevi Sürüyor

0
75

 Karadağ’da, devletin üç ve daha fazla çocuğu olan annelere verdiği desteğin yeni hükümet tarafından azaltılmasına tepki gösteren anneler, bir hafta önce başlattıkları açlık grevine devam ediyor.

 Meclis binası önünde bir ay önce başlattıkları protestolarını, son bir haftadır açlık greviyle sürdüren 30 kadar anne, yeni hükümet tarafından yüzde 25 azaltılan destek miktarının yeniden eski haline döndürülmesi taleplerini yineleyerek haklarını elde etmek için mücadeleye devam edeceklerini açıkladı. Açlık grevindeki Karadağlı annelerden Biserka Femic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerini aşağılanmış  hissettiklerini vurgulayarak “İlk günden beri burada açlık grevindeyim. Vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

 Slavenka Planic isimli bir diğer protestocu anne, içerisinde bulundukları zor duruma kimsenin anlayışla yaklaşmadığına işaret ederek bir haftadır sadece su ve meyve suyu içtiklerini, gerekirse  bunu da keseceklerini söyledi.

 Annelerin protestosuna destek veren muhalefetteki Demokratik Cephe (DF) temsilcileri, meselenin bugün çözülmemesi durumunda geniş katılımlı bir protesto düzenleyeceklerini açıkladı.

 Maliye Bakanlığı, 192 ila 336 avro olan devlet desteğinin, 2017 yılında 144 ila 264 avro olacağını açıklamıştı.

Murat Tekinok – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.