Katar’da Devlet Finansmanına Olan Baskı Azalıyor

0
59

Katar’ın Maliye Bakanı el-Emadi 2017 yılında ülke ekonomisinin %3.4 – %3.5 oranında gelişmesini beklediğini açıkladı.

 El-Emadi Katar’ın devlet finansmanına olan baskı bispeten yüksek petrol fiyatları sayesinde azalma gösterdiği ve hükümetin bu yıl uluslararası tahvil çıkarmaya gerek kalmayabileceği fakat para tasarrufu için yollar arandığını açıkladı.

 Katar’ın en son uluslararası tahvil ihracı 2016 yılının Mayıs ayında 9 milyar dolar olarak kayda geçmişti. Bakan el-Emadi bir sonraki tahvil ihracının 2017 yılında da gerçekleştirilebileceğini fakat kesin olarak tahvil ihracının yapılıp yapılmayacağına dair bir karar olmadığını açıkladı. Bakan el-Emadi yaptığı açıklamada hükümetin işlemesinin daha verimli olduğunu fakat yatırım ve sermaye harcalamaları konularında ilerlemeye ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bakan, mali disiplin adına Katar’ın açıklarını finanse etmek için ülkenin servet fonunun kullanılmayacağını ve devlet projelerini geri ölçeklendirdiklerini, bu projelerin hükümet yerine özel sektöre bırakılabileceğini açıkladı.

 Ayrıca Bakan el-Emadi 2018 yılında büyüme rakamlarında durgunluk olabileceğini, katma değer vergisi dolayısıyla %1 – %2 oranında gayri safi yurtiçi hasıla payında azalma görülebileceğini aktardı.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • https://www.gulf-times.com/story/532001/Pressure-on-Qatar-s-state-finances-easing-al-Emadi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.