Kenya’da Başkanlık Seçimi Ağustos Ayında Yapılacak.

0
324

 Kenya’da Devlet Başkanı seçimleri ağustosta yapılacak. Seçimde, mevcut Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ve muhalefetteki Raila Odinga’nın yarışması bekleniyor. 2013’ten bu yana başkanlık koltuğunda oturan Kenyatta, bir süre önce yaptığı açıklamada, seçimi kazanması halinde Kenya’yı Uluslararası Ceza Mahkemesinden çıkaracağını ve ülkede bulunan 300 bin kişilik Dadaab Mülteci Kampı’nı kapatacağını söylemişti

 Ülkenin seçim kurulunun yaptığı açıklamaya göre 2017 seçimleri en çok seçmenin katılacağı seçimlerden biri olacak. Yaklaşık 30 milyon seçmen ocak 2016’da başlayan seçmen kayıt sistemi ile belirlendi. Ülkemizde olduğu gibi Kenya’da da 18 yaşından büyük vatandaşlar oy kullanabiliyor.

 En son 2013 yılında gerçeklemiş olan ve Raila Odinga’nın ikinci olduğu seçim tartışmalara yol açmıştı. Gergin geçen seçim atmosferi; haftalarca siyasi olarak motive edilmiş halka, etnik şiddetin ortaya çıkmasına ve binlerce kişinin öldürülmesine sebep oldu.

 Kenyatta’nın 2013’te Başkan Yardımcısı William Ruto ile olan ittifakı, 2007’de de birbirlerine karşı savaşan Kikuyu ve Kalenjin etnik gruplarını birleştirmişti. 2017 seçimlerinde, Kenya’nın ana muhalefet partileri, Kenyatta ve Ruto’yu kurtarmak için bir ittifak oluşturacaklarını açıklamışlardı.

Gaye Köse – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.