Kenya’da Kabile Çatışmaları Yüzünden Okullar Kapatıldı

0
84

Kenya’nın kuzeyinde Turkana ve Pokot kabileleri arasında sığır hırsızlığı nedeniyle başlayan çatışmalar dolayısıyla bölgedeki 50 okulun süresiz kapatıldığı bildirildi.

Kenya Ulusal Öğretmenler Birliği tarafından yapılan açıklamada, çatışmaların yaşandığı Elgeyo Marakwet, Baringo ve West Pokot eyaletlerindeki tüm okulların süresiz kapatıldığı, binlerce öğrenciye okullara gelmemeleri uyarısı yapıldığı belirtildi.

Bölgede son olarak dün yaşanan olaylarda, Kerio Vadisi’nde kabileler arasında yaşanan silahlı çatışmalar dolayısıyla kimliği belirsiz kişilerce bir ilkokula saldırı düzenlendiği ve 10 yaşındaki bir öğrencinin yaralandığı kaydedildi. Muhabire konuşan lise öğrencisi Brian Chesere,”Saldırganlar, köye geldiklerinde rastgele ateş açıyorlar, kendimizi sıraların altına saklayarak korumaya çalışıyoruz. Herkes korkuyor. Bu şekilde okula devam etmemiz çok zor.” dedi. Adının açıklanmasını isteyemeyen bir bölge sakini,”Uzun süredir hükümetten koruma talep ediyoruz fakat hiçbir yardım gelmedi.” dedi. Bölgedeki dükkanların kapandığı, insanların kendilerini korumak için evlerinden çıkmadıkları belirtiliyor.

Kenya’nın kuzeyinde yaşayan Turkana ve Pokot kabilelerinin temel geçim  kaynağı  sığır  yetiştiriciliğidir ve üstüne üstlük bölgede  su kıtlığı yaşanmaktadır. Sığır hırsızlığı veya arazi  anlaşmazlığı yüzünden çıkan çatışmalarda onlarca insan  hayatını kaybetti. Devletin derhal  müdahele  etmesi gerekmektedir.

Gürkan ŞENTÜRK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.