Kırgızistan ve Özbekistan Sınırında Gerginlik

0
68

Özbek sınır koruma birliği muhafızlarının Kırgızistan sınırını ihlal etmeleri üzerine çıkan çatışmada Özbekistanlı bir askerin hayatını kaybettiği,1 askerin de yaralandığı bildirildi. İki ülke arasında yeni bir gerilime neden olan çatışma Celelabad vilayetinin Aksı ilçesinin Ceti Sagara mevkinde yaşandı.

 

Olayın ardından konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırgızistan Sınır Koruma Birliği; Özbek sınır koruma muhafızlarının sınırı ihlal etmesi üzerine Kırgız muhafızlarca uyarıldığını, gerginliğin önce sözlü çatışmayla başladığını ardından sıcak çatışmaya dönüştüğünü belirtti.

Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Tokon Mamıtov Özbek tarafıyla henüz bir temas kurulmadığı ve Özbek tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını ifade etti. Çatışmada ölen ve yaralanan 2 askerin olay mahalline gelen Özbek sınır koruma muhafızları tarafından çatışma bölgesinden alınarak götürüldüğü aktarıldı.

Ne İlk Ne De Sonuncusuydu

Özbek-Kırgız sınırında yaşanan bu sınır gerginlikleri ne ilk ne de sonuncusuydu. Geçtiğimiz ocak ayında Kırgızistan’ın Özbekistan’a sınır Batken vilayeti sınırları içinde yaşanan gerginlikte çok sayıda kişi yaralanmış, 30’a yakın Kırgız Özbekler tarafından rehin alınmıştı.

2010 Haziran ayında yaşanan etkin olaylardaki bilanço ise; 500 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmış, 400 bine yakın kişi de mülteci durumuna düşmüştü.

(TUİÇ Akademi, CIHAN, Yeni Şafak)

Tuğba İnci

TUİÇ Stajyeri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.