Kofi Annan Yine Suriye’de

0
61

BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye’nin başkenti Şam’a üçüncü ziyaretini gerçekleştirdi. Annan’ın sözcüsü Ahmed Fevzi, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmede bulunmak üzere Suriye’ye giden Annan’ın başkent Şam’a vardığını belirtiyor.

Aktivistlere göre, Suriye’de 16 aydan beri süren krizde, şimdiye kadar 14 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Bu krizi sona erdirmek üzere hazırlanan en önemli uluslararası planın mimarı olan Annan, bir gün önce verdiği mülakatta ise, uluslararası toplumun, Suriye’de giderek artan şiddete siyasi bir çözüm bulma yönündeki girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

Annan’ın 6 maddeden oluşan planda, öncelikle nisan ayının ortasından itibaren hükümet güçleriyle Esad rejimini devirmek isteyen Suriyeli muhalifler arasında bir ateşkes ilan edilmesinin öngörüldüğü ifade ediliyor. Ancak taraflar arasında ateşkes sağlanamaması nedeniyle planın hayata geçirilmediği belirtilmiştir.

Diğer yandan, Annan’ın Şam’da yapacağı temasların arifesinde Japonya’nın başkenti Tokyo’ya düzenlediği gezi sırasında konuşan Clinton, Suriye için akan kum saatindeki kumun bitmek üzere olduğunu ifade etmiştir. Esad’ın rejimini destekleyenlerin, bu rejimin günlerinin sayılı olduğunu, şiddetin durup siyasi geçiş sürecinin başlaması ne kadar erken olursa daha az insan öleceğini belirten Clinton, aynı zamanda Suriye devletinin yalnızca ülke içinde değil bölge içinde de tehlikeli olabileceği feci bir saldırıdan da kurtarılma şansı doğabileceğinin altını çizdi.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.