Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) Hizbullah’ı Terörist Grup Olarak Kara Listeye Aldı

0
93

Bahreyn Dışişleri Bakanı Müsteşarı Hamad el- Amir Çarşamba günü El-Arabiya gazetesine verdiği bir demeçte Arap ülkelerinin Hizbullah’ı terörist bir grup olarak kara listeye aldıklarını fakat hala bunun yöntemi üzerinde incelemeler yaptıklarını açıkladı.
Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan Körfez İşbirliği Ülkeleri’nin “doğru önlemler” üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

 

Hizbullah’ın Manama’ya karşı Lübnanlı kökten Şii grupların destekleme ve eğitim çalışmalarını suçlayan ilk Arap ülkesi Bahreyn’in Nisan’da Hizbullah’ı kara listeye aldığı bilgisi de yapılan açıklamalara eklendi.

Diğer Körfez Ülkelerinin kararının, Hizbullah’ın Suriye’deki katılımını ve Başkan Beşar El- Esad’ın Qusayr kasabasını isyancı güçlerden geri alması için yardım ettiğini açık bir şekilde ilan ettikten sonra geldiği belirtildi.

Suriye’deki çatışmaların Esad’a karşı barışçıl protestolarla iki yıldan uzun bir süre öncesinde başladığı fakat BM Haziran ayı raporuna göre bugüne kadar 93 bin kişinin öldüğü bir iç savaşa döndüğü de yapılan açıklamalar arasında.

Dhafir el-Ajmi, Körfez İzleme Grubu’nun direktörü, GCC’nin Hizbullah sempatisi olan Lübnan vatandaşları ile grubun gerçek takipçileri arasında bir ayrım yapması gerektiğini ifade ederken yanlış yapan ve Lübnan halkının büyük bir kısmını etkileyebilen kişilerin ikna edilebileceğine dikkat çekti.

GCC daha öncesinde de Hizbullah’a yardım eden Lübnan vatandaşlarını sınır dışı etmişti.

(TUİÇ Akademi, Yalibnan)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyeri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.