Körfez’de Sıcak Gelişme

0
40

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kenti açıklarında, bir Amerikan savaş gemisi kendisine hızla yaklaşan bir tekneyi ateş açarak batırdı. Olayda batan geminin kime ait olduğu uzun süre belirsizliğini koruyunca, ABD batan geminin bölgede sık sık görülen İranlı Devrim Muhafızları’na ait sivil sürat teknelerinden biri olabileceğini düşündü. Ancak BAE resmi haber ajansı birkaç saat sonra, teknenin Hintlilere ait bir balıkçı teknesi olduğunu açıkladı.

Amerikan savaş gemisinin, balıkçı teknesine ateş açması sonucunda bir kişinin öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı ifade edildi. İran’ın karasuları yakınlarında meydana gelen olayda ABD’nin tekneyi tehdit olarak algılayıp ateş açtığı tahmin ediliyor.

Bölgede İran Devrim Muhafızları’na ait teknelerle, Amerikan savaş gemileri sürekli karşı karşıya geliyor.  ABD Deniz Kuvvetleri 5. Filosu’ndan olayla ilgili, “Amerikan mürettebatı, aracın operatörlerini kasti olarak gemiye yaklaşmaktan vazgeçmeleri konusunda defalarca uyarmaya çalıştı. Uyarıların başarısız olması üzerine, güvenlik birliği makineli tüfeklerle ateş etti” açıklaması yapıldı.

(TUİÇ Akademi, Zaman, Milliyet)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.