Kosova Bağımsızlığının 3. Yılını Kutluyor

0
31

Dünyanın 75 devleti tarafından tanınan Kosova Cumhuriyeti bugün bağımsızlığının 3. Yılını kutluyor. Bugün vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı görevini vekâleten yürüten Jakup Krasniqi bir kabul düzenledi. İstifadaki hükümetin ise kutlama törenini düzenlemeyi planlamadığı bildirildi. 17 Şubat Kosova Cumhuriyetinin bağımsızlık günü vesilesiyle Cumhurbaşkanı görevini vekâletten yürüten Jakup Krasniqi dün akşam düzenlediği kabulde bir konuşma yaptı.

‘Bu yıl dönümde, özgürlük, bağımsızlık ve ülkenin demokrasisi için fedakarlıkta bulunan ve canlarını kurban eden Kosova vatandaşlarının önünde saygıyla eğilip, minnettarlığımı belirtmek istiyorum’ şeklinde konuşan Krasniqi 17 Şubatta her zaman Kosova’ya özgürlüğü ve barışı getiren Komutan Adem Jashari’nin önünde saygıyla eğiliyoruz dedi. Jakup Krasniqi aynı zamanda Kosova’nın bağımsızlığının üçüncü yıldönümünde, kesinleşmiş karar üzere Kosova hapishanelerinde cezalarını çekmekte olan 103 mahkûmun cezasının affedilmesi ya da azaltılması buyruğu çıkardı.

Prizren’de dün başlayan Kosova’nın bağımsızlığının 3. yıldönümü kutlamaları bu sabah şehitliğin ziyareti ve Prizren Belediye Meclisi’nin törenli oturumuyla devam etti. Prizren Belediye Meclisi törenli toplantısı bugün Kültür Evi salonunda meclis üyeleri ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Kosova vatandaşlarını kutlayarak, Kosova’nın geleceği için Washington’un kararlılığını vurguladı. “Amerika Birleşik Devletleri sizin geleceğinize önem vermekte kararlıdır ve biz sizin dostunuz ve partneriniz olmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Clinton, siz şimdi ülkeniz ve bölge için yeni geleceği belirliyorsunuz dedi.

 

(tuicakademi) – İlknur Yantuna

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.