Kosova’ da Sırp Parti Mitingine Arnavutlardan Tepki

0
43

 Sırbistan’da 2 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, iktidardaki Sırp İlerleme Partisinin (SNS) Kosova’da Sırp nüfusunun yoğun yaşadığı Leposavic beldesinde düzenleyeceği mitinge, Kosovalı Arnavutlar tepki gösterdi.

 Kosova’nın birçok şehrinde, bu akşam yapılması planlanan miting öncesinde protesto düzenlenirken, partinin Kosova’da seçim mitingi düzenlemesini istemeyen bir grup da Leposavic’e giden yolları kapattı.Polisin olaya müdahalesiyle ulaşıma kapatılan yolların açıldığı ve protestoların olaysız sona erdiği öğrenildi. Böyle bir engellemenin kabul edilemeyeceğini dile getiren Thaçi, hareket, toplanma, siyasi fikir ve ifade özgürlüğünün Kosova Anayasası tarafından da garanti altına alındığına işaret etti.

 Hiç kimsenin bu hakları ihlal etmesine izin verilmeyeceğinin altını çizen Thaçi, Kosova’nın bazı şehirlerinde görülen yol kapatma eylemlerinin, en çok ülkenin iyiliğini istemeyenlere fayda sağlayacağını vurguladı.

 Cumhurbaşkanı adayı SNS Genel Başkanı ve Başbakan Aleksandar Vucic, partisinin Leposavic’teki mitingine katılmayacağını daha önce açıklasa da sabah saatlerinden itibaren Kosova genelinden çok sayıda Sırp otobüslerle Leposavic’e doğru hareket etmişti.

İlker Yıldırım – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.