Kosova Nüfus Sayımı: “Ben de Buradayım”

0
88

Kosova’da 30 yıl aradan sonra 1 ila 15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Nüfus Sayımı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Kosovalı Türkler açısından büyük önem taşıyan nüfus sayımlarıyla ilgili Kosovalı Türk siyasiler bilinçlendirme toplantıları düzenleyerek, nüfus sayımları hakkında vatandaşlara bilgi veriyorlar. 1 ila 15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan nüfus sayımlarında ilk defa Türkçe formlar da yer alacak. Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mahir Yağcılar’ın başında olduğu bakanlığının himayesi altında gerçekleşecek olan nüfus sayımları öncesi, Kosova hükümeti de halkı sayımlarla ilgili bilinçlendirme turlarına başladı.

Kosova İstatistik Kurumu Nüfus Sayımları Tanıtımı çerçevesinde Prizren Belediyesi Meclisi Salonunda düzenlenen tanıtım toplantısına, çok sayıda vatandaş yanı sıra belediye temsilcileri katıldı. Türk dilinde de “Ben de Buradayım” başlıklı nüfus sayımı tanıtıcı broşürlerinin dağıtıldığı toplantıda, bir konuşma yapan İstatistik Kurumu Nüfus Sayımları Tanıtımı Müdürü Başkim Belaçi, 30 yıl sonra gerçekleşecek olan nüfus sayımlarının Kosova Cumhuriyeti için çok önemli olduğunu vurguladı. Yaklaşık 2 saat süren tanıtım toplantısında Belaçi, “Kosova Cumhuriyeti Kurumları, ülkenin kalkınma planlarının hazırlanması ve gerçekleşmesine yönelik sürekli olarak doğru sosyo-ekonomik ve demografik verilerin yokluğunu hissetmiş bulunuyor. Karar alıcılar tarafından kalkınma politikalarını gerçekleştirmek için nüfusla ilgili sosyo-ekonomik ve demografik anlamda doğru bilgilerin olması gerekiyor” şeklinde konuştu. Bilgilendirme toplantısında vatandaşlar merak ettikleri soruları hakkında da bilgi edinme fırsatı buldu.

(tuicakademi, dha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.