Kosova-Sırbistan Müzakerelerinde Thaçi Yer Almayacak

0
38

Kosova-Sırbistan Müzakerelerinin ilk görüşmesinde Başbakan Hashim Thaçi ve Sırbistan Başkanı Boris Tadiç’in yer almayacağına ilişkin açıklama, görüşmede arabulucuk yapacak olan Avrupa Birliği (AB) Dış Siyaset ile Güvenlik Yüksek Temsilcisi Robert Cooper’dan geldi.

2 Mart 2011 tarihinde Kosova Başbakan Yardımcısı aynı zamanda Sırbistan ile diyalogda Kosova Cumhuriyeti heyet şefi Edita Tahiri Robert Cooper’i konuk etmiş ve bu görüşme iki bağımsız devlet arasında yapılacak teknik diyalog için hazırlıkların işlevliği için gerçekleşmişti. 8 Mart gününde yapılacak ilk görüşmede de Kosova’yı Edita Tahiri, Sırbistan’ı ise Borko Stefanoviç’in temsil edeceği belirtildi.

Üst düzey yetkililere göre taraflar görüşmede hangi konulara öncelik verecekleri hususunda karara varmalılar. Sivil kayıplar ve hava ulaşımı gibi konulardan başlanılması öngörülen toplantı öncesi Kosova Cumhuriyeti ve Sırbistan Cumhuriyeti arasında istişare yapılacak. Heyette yer alacak katılımcıların üye sayısı bakımından çok geniş olmaması yönünde yapılan uyarı da konuyla ilgili paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

(tuicakademi-kosovahaber)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.