Kosova’da 30 Yıl Sonra Nüfus Sayımı

0
129

Kosova’da nüfus sayımı bugün resmen başladı. 15 gün içerisinde 4.900 kayıt memuru ev ev gezerek birey, aile ekonomileri ve hane bilgilerini anket yöntemiyle alırken, kayıt memurlarına 110 gözlemci ve 40 müfettiş yardımcı olacak. Uluslararası Gözlemciler Operasyonu (İNO) ve EUROSTAT’dan 27 uluslararası gözlemci de Kosova genelinde nüfus sayımlarını takip edecek.

Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, Merkez Nüfus Sayımı Komisyonu Başkanı Rıfat Blaku, Kosova İstatistik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Shabani ve Avrupa Komisyonu İrtibat Bürosu temsilcisi Kjartan Brojnson, dün yaptıkları basın toplantısında vatandaşlara nüfus sayımına katılmaları yönünde çağrıda bulundular. Rifat Blaku, Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme sürecinde nüfus sayımlarının bir sınav niteliğinde olduğunu belirtirken, Mahir Yağcılar da sayımların vatandaşların yükümlülüğü olduğunu, ekonomik kalkınma ve sosyal esirgemeye zemin yaratacağını belirtti.

Nüfus sayımlarını boykot etmek isteyenlerden vazgeçmelerini talep eden Avrupa Komisyonu İrtibat Bürosu temsilcisi Kjartan Brojnson, sayımların Avrupa standartları çerçevesinde gerçekleşeceğine inandığını vurguladı.

(tuicakademi-kosovahaber)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.